2017РІК

ІНСТИТУТ ПОЛІТИЧНОЇ ОСВІТИ: ПРОЕКТ «ЄВРОПА НА ВЛАСНІ ОЧІ», УГОРЩИНА, АВСТРІЯ, СЛОВАЧЧИНА

23.01.2017

Грудень 2016 р. Презентація самоврядування, міжнародної співпраці та успішних місцевих проектів.

 

Угорщина.

Населення 9,877 млн. осіб. (на 1 січня 2014 р.)

У країні 22 міста обласного значення, а 80% міст мають менше ніж три тисячі мешканців.

ВВП (номінальний у 2011 р.) на душу населення $14 тис. (47 місце), середній ВВП на душу населення у Європейському Союз $32 тис. (в Україні $ 2 – 3 тис. за різними рейтингами).

Прожитковий мінімум у 2016 р. 350 євро, у 2017 р. буде 420 євро.

Рівень інфляції – 0 %, банки шукають клієнтів для оформлення кредитів під 1-2% для малого бізнесу та 3-5% для середнього та великого.

У 1990 році прийнята нова Конституція Угорщини (зокрема, введено багато-багатопартійну систему) та Хартія місцевого самоврядування. З 2004 року країна є членом ЄС. Партія ФІДЕС (Fidesz – Угорський громадянський союз) – одна з двох найбільших політичних партій Угорщини – є правоцентристською та консервативною — має більшість у парламенті. Лідер партії Віктор Орбан займає посаду прем’єр-міністра країни.

Реформа місцевого самоврядування в Угорщині була радикальною та швидкою. Наразі, це єдина держава у Центральній та Східній Європі з цілком завершеною системою місцевого самоврядування, яка вже функціонує. В Угорщині реформовано, як нижчі, так і вищі рівні місцевого управління, завершено передання функцій та майна і запроваджено всебічну й постійну структуру фінансових відносин між центральним та місцевим рівнями, що включає місцеве оподаткування, розподіл надходжень та надання субсидій.

 

Місто Будапешт. 

Презентація у мерії Будапешту.

Балаж Сенецеі – заступник міського голови, відповідальний за розвиток м.Будапешт та Др.Петер Сегварі – головний радник з питань місцевого самоврядування.

 

Будапешт об’єднане місто з 1873 року – були об’єднані міста: Пешт (Pest ) на східному боці річки Дунай, Буда (Buda) і Обуда (Obuda, обидва — на західному боці річки). Площа міста – 525,16 км². Місто складається з двадцяти трьох районів. Населення міста 1,7 мільйонів, а разом з агломерацією в яку входять прилеглі 48 міст – 3 мільйони мешканців.

ВВП Будапешту складає 35 % від ВВП країни.

Бюджет міста 1 млрд. євро, який складається на 90% з податку на промислову діяльність (2% від доходу) та туристичного податку.

Місто має Стратегію розвитку до 2030 року, яка передбачає впровадження біля 50 проектів, частина з яких фінансується з фондів ЄС (біля 10 мільярдів євро за 7 років), деякі проекти, такі наприклад, як реконструкція метро на 10 % фінансуються з фондів ЄС – на 90% за рахунок кредитування.

 

Місто Мішкольц.

Презентація у мерії. Петер Фліглер, заступник міського голови м. Мішкольц,  Албертне Др. Ленерт Вікторіа,  голова юридичного відділу  муніципалітету.

 

Місто розташовано на північному сході Угорщини. Відстань до Будапешту 170 кілометрів.

Населення міста – 180 тис. осіб. (у 2013р. – 163 тис. осіб). Площа міста 236 км². Агломерація Мішкольц (з прилеглими містечками) об’єднує  360 тисяч мешканців.

Склад міської Ради: 28 депутатів + мер.

Річний бюджет міста: 150 млн. евро власних доходів + підтримка Евросоюзу – (170 млн. евро на цикл 7 років) – 25-30 млн. евро на рік (15 – 20% від суми бюджету), що становить 1 тис.евро на 1 мешканця на рік. Кошти від підтримки Евросоюзу у місті були спрямовані в основному на проекти модернізації транспорту та інфраструктури.

 

Економіка міста.

Передумови. В 80-х роках XX століття близько 2/3 населення міста працювало у традиційних галузях важкої індустрії –  на підприємствах металургії і важкого машинобудування. Економічна криза привела до закриття в кінці XX століття більшості з них, що призвело до масового безробіття. Криза була, подолана за рахунок розвитку малого бізнесу, а також реконструкції старих радянських підприємств на сучасній основі.

Станом на кінець 2016 р. на території міста, що відноситься до комунальної власності, розташовано 2 індустріальних парки у яких працюють три великих сучасних заводи.

Індустріальний парк «Південний» – площа 42 гектари. Загальний бюджет проекту створення індустріального парку – 920 млн форинтов (3,5 млн євро), у тому числі 50% за рахунок допомоги від Європейського Союзу.

Найбільше підприємство парку – ТОВ «Takata Safety Systems Hungary», створене японською компанією. Загальна вартість проекту – 68 мільйонів євро. Компанія “Takata” побудувала завод за 10 місяців, інвестувала 25 мільйонів євро, створила 1000 робочих місць, Топ-менеджмент підприємства спочатку був іноземний, але зараз поступово заміняється працівниками з міста. Діяльність компанії: виробництво пасивних систем безпеки: широкий спектр автомобільних запчастин, подушки безпеки, системи рульового управління, ремені безпеки, електроніку, різні деталі інтер’єру. Попит на подушки безпеки в Європі постійно зростає – завод буде випускати близько 4 млн. подушок в рік.

Індустріальний парк «Мехатроніка» площею близько 224 га, створений в серпні 2007 року,  бюджет проекту – 1,5 млрд форинтів (5 млн євро – Європейський союз фінансував 50%).

Найбільше підприємство нової галузі «мехатроніка» – фірма «Bosch» (якою створено шість тисяч робочих місць по Угорщині).

В місті діє три логістичних кластери: кластер запчастини для автомобілів (союз автовиробників – 75 учасників), кластер ІТ-технологій (45 учасників), і кластер космічних технологій.

Новий промисловий парк «Miskolctapolca» – 400 га. Триває друга фаза створення, що має державну підтримку. Спрятиме розвитку парку завершене будівництво шосе від Кошице до кордону.

Для іноземних інвесторів, що створюють підприємства нових галузей в індустріальних парках, передбачені певні преференції, зокрема, податкові пільги. Податок на нерухомість (2,5 євро за кв. метр на рік), індустріальний податок (2%), які спрямовуються у міський бюджет; податок на прибуток від 10 до 19 % у держбюджет (на 2017 рік для всіх учасників індустріальних парків передбачено податок на прибуток 9%). Передбачено фінансову допомогу в залежності від розміру інвестицій та створених робочих місць, дотації на купівлю техніки для сільгоспвиробників.

Місто забезпечує створення інфраструктури (світло, газ, вода) в індустріальних парках, логістичну підтримку, забезпечення безпеки. Окрім того, інвесторів приваблює вільна робоча сила та добра система освіти, а також важливий фактор – репутація міста (керівництво завжди говорить правду).

Місцеві середні навчальні заклади (професійні училища, технікуми, гімназії) випускають робочу силу з відмінними знаннями. В Мішкольці з 1949 року діє Університет  (був Політехнічний інститут важкої промисловості), де вчаться на восьми факультетах більше 13 тис. студентів. Відбувається тісна співпраця університету з муніципалітетом і місцевими підприємництва (ЗАТ «Miskolc Holding Zrt.», компаніями «Konecranes», «Bosch», «Takata»).

 

Місто Дебрецен.

Презентація у мерії. Заступник мера Лайош Барча.

 

 

Дебрецен (Debrecen)  — друге за розміром місто в Угорщині. Розташоване за 220 кілометрів на схід від Будапешта. Місто є адміністративним центром медьє (провінції) Гайду-Бігар. Дебрецен розташовується в центрі обширної аграрної території з площею в 46 000 гектарів.

Кількість постійних мешканців міста Дебрецен – більше 205 тисяч (165 тисяч виборців), кількість проживаючих: більше 210 тисяч, в агломерації: близько 400 тисяч

Бюджет міста 115 мільйонів євро без дотацій  + регіональна підтримка + також дотації з ЄС, за рахунок яких побудовано новий залізничний вокзал і закуплено трамваї для міста. Власні податки складають 46,5 мільйонів євро (податок на промислову діяльність – 36 мільйонів євро); Окремо фінансуються завдання державної влади (дотації на виконання обов’язкових завдань).

Зарплата вчителя – 800 євро. У 2017р. план зростання середньої заробітної плати до 1000 євро.

Економіка міста. Традиційні промислові галузі міста: Сільське господарство та переробна промисловість: високоякісні виробництва рослинництва й тваринництва, переробки для харчової промисловості (виробництво плодоовочевої консервної продукції та продукції глибокої заморозки, м’ясна й шкіряна промисловості, постачають свої вироби в Європу (водоплавна птиця, солодка кукурудза і т.д.). Поліграфія (Альфельдська Друкарня, RR Donnelley Угорщина). Виробництво підшипників (FAG). Фармацевтична галузь (Фармакологічна компанія TEVA, Richter – 1600 працівників).

Місто має Стратегію, якою передбачено розвиток п’яти індустріальних парків (ІП): 1. Дебереценський Регіональний Парк Інновацій 2. ІП DELOG: Дебреценський Логістичний й сервіс центр 3. ІП Нюгаті 4. Airport Debrecen Business Park (ІП Південний) 5. ІП Daniella.

Територія найбільшого Індустріального Парку – 129 га, у якому розташовано 40 підприємств (5000 працюючих), загальна сума інвестицій в ІП – біля 1,5 млрд. євро. Планується розвиток до 2018 року індустріального парку до 200 га, за декілька років до 600 га.

Починаючи з 2000 року на території індустріальних парків побудовані підприємства в нових галузях, що спираються на знаннях, розвинених зв’язках з університетами, науково-дослідними інститутами, лікарнями, фармацевтичними компаніями, учасниками галузі ІТ-індустрії та переробки продукції сільськогосподарського виробництва.

Компанії ІТ-індустрії: найбільша компанія з США – комп’ютерна електроніка IT (Технологічна компанія National Instruments – 1400 працівників. В Науковому парку «National Instruments» працює 300 інженерів-фахівців з розробки і тестування прототипів інноваційних продуктів), Голландський та британський Телеком: IT Services Hungary (Deutsche Telekom ITC-1400 працівників), BT ROC (Телекомунікаційна компанія British Telecom). «IT Services» та «TEVA», мають свої віддалені кафедри в Університеті Дебрецена.

Металургія (Bumet, Flexi-Force). Компанія по виробництву автозапчастин FAG (1400 працівників).

Провідні галузі Дебрецена – фармацевтика, ІКТ та харчова промисловість – належать до пріоритетних секторів Європи. У різних кластерах організації спільно працюють в цих галузях над впровадженням інновацій в усі аспекти повсякденного життя. Розвивається підприємництво – підтримуються стартапи.

 

Словаччина.

Мікулаш Крайкович депутат Парламенту.

Офіційна назва Словацька Республіка – держава на сході центральної Європи, межує на північному заході з Чехією, на півночі з Польщею, на сході — з Україною, на півдні — з Угорщиною та на заході з Австрією.

Площа країни становить 49 тис.км². Населення: 5,4 млн.осіб. Країна вкрита на 60% горами, 30% – ліси.

Грошова одиниця Євро. У парламенті 6 партій, прохідний відсоток 5%. Зарплата депутатів Словацького парламенту 3000 євро. Наглядом за діяльністю місцевого самоврядування займається прокуратура.

ВВП (номінал) на душу населення 18 тис. євро. Середня кредитна ставка – 3% на рік. Інфляції практично немає, зарплати населення повільно зростають.

Словаччина здійснює експорт сільгосппродукції та її переробку. Дуже жорсткі вимоги до харчових виробів та продуктів сільгоспвиробництва.

Сільське господарство в Словаччині отримує дотації від ЄС на 1 гектар – 170 євро.

Умови оподаткування однакові – немає різниці між сільськогосподарським та промисловим виробництвом.

Прийнято закон про допомогу відсталим регіоном.

У країні створено індустріальні парки, де розвинене виробництво автомобілів Volkswagen, KiА, Citroen, Peugeot, планується Ягуар. У Словаччині найбільша в Європі кількість випущених автомобілів на одного мешканця.

Індустріальні парки залучають інвесторів завдяки податковій політиці, а також облаштованій землі для бізнесу. Допомога від уряду 30 тис. євро на одне створене нове робоче місце, а також 50% співфінансування при купівлі нових технологій.

Розподіл дотацій від ЄС не ідеальний: Словаччина отримала 127 мільярдів євро за 6 років. Дороги країни на 80 відсотків збудований за рахунок фондів ЄС.

Співробітництво з Україною: приклад – фабрика в Дніпрі яка постачатиме гарбузове насіння Словаччину, де вироблятимуть гарбузову олію.

Комунальні послуги у країні складають 160 євро за квартиру у 100 кв. метрів.

 

Місто Братислава.

Презентація у мерії району Братислава-Ружинов з мером Душаном Пекарем про сучасний стан та основні напрями модернізації системи місцевого самоврядування.

Братислава розташована по обидва береги Дунаю, в передгір’ї Малих Карпат, безпосередньо примикає до кордону з Австрією і Угорщиниою. Площа міста — 368 км².  Населення 418 тис. осіб. У Братиславі 17 районів.

Бюджет міста 343 млн. євро (на 2017 р.).

Братислава-Ружинов – другий за величиною район – 40 кв. км., чисельність населення 76 тис. Район поділяється на 9 малих районів.  У районі проживає 20 тис. пенсіонерів. Район утримує Ружинський парк.

Бюджет району 30 мільйонів євро. Податки з яких складається бюджет (за 2016 рік): податок на нерухомість (єдина ставка для всіх міст) сума цього податку складає 5 млн. 200 тис. євро, податок з доходів фізичних осіб (перерозподіляється) – 9 млн. євро, податок на собак, податок на використання громадського простору (за парковку). Плануються нові податки, якщо будуть підписані президентом: податок на розвиток від великих інвесторів, делегування від центральної влади коштів на школи (залежно від кількості дітей) – дофінансування від центрального уряду, плата за дозволи від приватного будівництва. Є проблема щодо розрахунків кількості населення від 2010 року – зараз кількість населення збільшилась.

Поводження зі сміттям: мінімальна плата за одну особу – 6 євро, в середньому з приватного будинку сім’я сплачує 30 євро за утилізацію сміття.

Зарплата вчителів складає 700 євро.

Для пенсіонерів квиток до Відня за 5 євро.

 

Австрія

Зустріч з депутатом Австрійського Парламенту паном Райнольдом Лопаткою.

ВВП (номінал) на душу населення 51 тис. євро.

Зарплата депутатів австрійського парламенту 4000 євро.

 

Відень

Населення 1,714 млн осіб (2011); разом з передмістями — близько 2,3 млн.

Бюджет Відня – 13 млрд євро. (У розрахунку на 1 мешканця – 7,6 тис. євро на рік, що на порядок більше ніж, наприклад, у Будапешті)

 

У Центрі Відня стоїть сміттєспалювальний завод. Щоб залучити громадськість на свою сторону, чиновники залучили до його будівництва главу “Зелених”. Через рік, вивчивши всі документи, він погодився брати участь. Екологічно чистий завод дає тепло на опалення будинків. У мерії Відня вітають пари, що переступили рубіж в 50 років спільного життя. Скоро традиція обірветься, – одружуються вже за 40, а розлучаються – більше половини сімей.

Нотатки про візит готував:

Володимир Проскурнін

 

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image