2017РІК

У НОВИХ ЛІДЕРІВ ПОПЕРЕДУ ЄВРОСОЮЗ!

29.11.2017

Завершилася українська частина підготовки нових лідерів місцевого самоврядування та починаючих політиків в рамках проекту «Кращі європейські практики самоврядування та політичного лідерства». Зокрема, 35 учасників відвідали два семінари в Україні (Київ та Львів), а зараз виконують домашні завдання в різних регіонах. За підсумками 25 кращих учасників будуть запрошені на стажування в країни Вишеградської четвірки (Чехія, Польща, Словаччина та Угорщина), а потім 15 кращих на стажування в Брюссель. Цей проект втілює Інститут Політичної Освіти та Інститут Роберта Шумана за підтримки Вишеградського фонду.

DSC_0124

Розпочалося навчання 12 жовтня в м. Києві семінаром з реформування місцевого самоврядування та можливостей нових політичних лідерів. Враховуючи, що всі учасники є лідерами в місцевих громадах, депутатами, керівниками громадських організацій, керівниками фракцій тощо, тематика була для них більш ніж важлива. Головним результатом стало те, що вони змогли знайти відповіді на значну кількість найбільш хвилюючих запитань щодо реформи децентралізації.

Також в перший день учасники мали змогу вивчити досвід місцевого самоврядування Угорщини на прикладах депутата з Будапешту Бели Кочі, який в досить доступній та цікавій формі поділився власним досвідом, а також дав характеристику всієї системи місцевого самоврядування в Угорщині. Ця інформація дуже зацікавила присутніх, оскільки на рівні Будапешту, самоврядування справді є розвинутим та виглядає самодостатнім. Це чітко відрізняється від ситуації в Україні, оскільки в Києві досі функціонує пряме президентське правління. Учасникам було цікаво познайомитися зі спікером та розпитати про його особисту практику роботи з виборцями.

DSC_0063

В другий день учасники відвідали головний законодавчий орган України – Верховну Раду. В кулуарах жваво обговорювали атмосферу офіційності, суворий контроль доступу та красу архітектури. Всім присутнім припало до душі велике полотно під назвою «Державотворення». Картина, на якій відображено історичний для країни момент, коли 24 серпня 1991 року із присутніх в залі 362 депутатів 350 проголосували за незалежність України. Найбільше задоволення учасники отримали від розповідей про структуру сесійної зали та розміщення народних депутатів. Кожен мав змогу отримати відповідь на свої запитання, зробити фото та дізнатися багато цікавого про будинок, в якому приймаються найважливіші для країни закони та рішення. По завершенні екскурсії на учасників чекала зустріч з народним депутатом, головою Комітету Верховної Ради у закордонних справах, Ганною Гопко. Маючи багатий різносторонній досвід депутат говорила не тільки про закордонні справи, а й про корупцію, бюджети, проблеми у дитячих інтернатах, пенсійну та медичну реформи, місцеве самоврядування, АТО і взаємини з Росією, кризу Пенсійного фонду тощо. Декілька учасників оголосили про готовність започаткувати системні ініціативи, які спробують реалізувати в рамках навчання в Інституті Політичної Освіти. В свою чергу Ганна Гопко підтримала такі ініціативи та дала контакти свого помічника, який погодився допомагати в написанні законопроектів.

DSC_0084

DSC_0063

Таким чином, ці ініціативи можуть бути втілені в рамках проектів, адже кожен учасник зобов’язаний розпочати втілення власної політичної ініціативи. Це не обов’язково має бути новий закон або рішення Уряду. Можна, наприклад, домогтися змін на місцевому або регіональному рівнях, а також вплинути на програму політичної партії, яку представляє учасник.

Також відбувся візит до Київської міської ради, де учасники змогли поспілкуватися з головою бюджетної комісії, лідером найбільшої фракції та директором Інституту Політичної Освіти Андрієм Странніковим. Далі на присутніх чекало в тій же Київраді спілкування з директором найбільшої в Україні асоціації з місцевого самоврядування Олександром Слобожаном. В розмові з обома спікерами, дискусія набула дуже практичного забарвлення, оскільки дані експерти є значними практиками, які можуть зсередини розкривати та пояснювати процеси. Тож учасники фактично отримали інсайдерську інформацію та змогли для себе з’ясувати значну кількість механізмів та практик, які зараз працюють в місцевому самоврядуванні та які чекають Україну в 2018 році. Також багато уваги було приділено питанням бюджетного процесу та перспективам фінансової децентралізації.

DSC_0093

Крім того, учасники спілкувалися з кращими громадськими експертами в Україні в сфері корупції та залучення громадськості, зокрема з Віталієм Шабуніним та Сергієм Лобойком. Будучи найбільшими фахівцями в своїх сферах, спікери надали учасникам не тільки багато знань та розуміння практичних інструментів, але й надихнули на реалізацію власних проектів та ініціатив. Це було важливо зробити саме по завершенню першого семінару, щоб учасники одразу подумали про втілення власних ідей, в тому числі в сфері антикорупції та залученні людей в місцеве самоврядування.

DSC_0003

Вже через місяць, а саме 23-25 листопада у Львові пройшов другий етап. Із запланованих 35 учасників, на навчаннях були присутні 34, що свідчить про важливість та зацікавленість учасників. Навчальний день розпочався з візитів до Львівської міської та обласної рад, де учасники познайомились з першими особами міста та області та отримали можливість вивчити досвід впровадження принципів належного врядування. Міський голова, Андрій Садовий, охоче розповів про стратегію розвитку Львова та про секрет її реалізації. Відповів про наболілі питання про бюджет, транспорт, сміття, президентські амбіції, а також розповів присутнім про громадський бюджет, туризм, економічний розвиток та ін. На завершення пан Андрій особисто вручив всім учасникам зустрічі промоційні значки Львова.

DSC_0170

Голова Львівської обласної ради, Олександр Ганущин, розповів про роботу Львівської обласної ради та про велику кількість мікропроектів, реалізованих в області. Дуже цікавою була його розповідь про діяльність облради в напрямку збереження лісів. Також поділився інформацією про те, як активно розвивається масовий спорт в області, про його особисту роботу в напрямку транскордонної співпраці, а також  про залучення ресурсів для реалізації різних проектів. Цікавим було також почути інформацію про політичні баталії в межах обласної ради, про методи прийняття рішень, про дискусії та консенсуси, про вимушену зміну заступників та членів комісії, які не могли або не бажали працювати конструктивно на спільне благо в Львівській області.

DSC_0181

DSC_0187

Після отримання позитивних досвіду та знань, учасники направились до селища Брюховичі, невеликої курортної зони, розташованої біля Львова, де і було проведено завершальну частину. Навчальну частину другого семінару відкрили представники Інституту Роберта Шумана та Інституту Політичної Освіти, та перейшли до важливого для всіх присутніх етапу – оцінювання ходу реалізації проектів. 24 учасники виступили з презентаціями, продемонстрували свої напрацювання, захистили презентації та взяли участь в оцінюванні проектів колег. Це суттєво допомогло в подальшому удосконалити та доопрацювати свої роботи. Для оцінювання робіт організатори роздали учасникам спеціальні форми, де вони ставили відповідні бали та вписували свої коментарі та зауваження. 28 з них було заповнено та передано на опрацювання в Інститут Політичної Освіти. Домашнім завданням є реалізувати проекти до кінця січня 2018 повністю, а згодом, в лютому, обмінятися  презентаціями та пройти повторне оцінювання.

Також учасники змогли поспілкуватися з Мартіном Коларіком, представника Урядового інституту Словаччини, який представив кращі практики місцевого самоврядування на досвіді Словаччини. Лектору було поставлено багато питань, які передусім стосувалися фінансів, виборів, освіти, законодавства, реформ тощо. А також пройти тренінг з переговорів та подолання конфліктів провів політтехнолог Олексій Чорний, метою якого було зрозуміти що таке переговорний процес та від кого чи від чого залежить його успішність. Учасники пригадали найбільш складні переговори з особистого досвіду та з якими проблемами стикались, обговорили їх в групах, вивчили стратегії взаємодії між співрозмовниками та дізналися що необхідно для успішних переговорів та зменшення конфліктності. Отримані теоретичні знання застосували на практиці. Працюючи в групах, кожен отримав свою роль та завдання та, будучи депутатом або виборцем, мав успішно домовитись з іншою стороною. Наприкінці тренер оголосив домашнє завдання – підготувати 10 правил успішних переговорів. Учасникам дуже сподобався такий тренінг-гра. Було єдине зауваження – більше часу на практичні завдання.

DSC_0118

Крім того, на семінарів виступив Януш Шевчук, заступник міського голови Щецина з лекцією про кращі практики місцевого самоврядування на досвіді Польщі. Навіть після закінчення лекції, багато хто з присутніх підходили до іноземного гостя з безліччю запитань та з проханням вислати презентовані матеріали. Також зацікавив досвід Чехії, яким поділився міський голова міста Cervena Voda Петр Маріс. Багато часу було приділено питанням освіти та бюджету. Дізнавшись про витрати на одного учня в середній школі та  зарплатню працівників шкіл, та порівнявши їх з ситуацією в Україні, учасники ще довго обговорювали наболіле.

Підсумовуючи сказане вище, можна сказати, що теоретична українська частина завершилася, а практична частина проекту триває. Зараз тільки від учасників залежить, хто відвідає країни Центрально-Східної Європи та м. Брюссель, тобто представлятиме нових українських лідерів самоврядування та політики, які діють, розвиваються та роблять зміни вже сьогодні!

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image