2020 РІК

Виборчий кодекс знову будуть змінювати – Олександр Солонтай

10.02.2020

За давньою політичною традицією, напередодні місцевих виборів в Україні, ухвалюють новий закон. Так було в 2006, 2010, 2015 роках, так сталося і в 2020 році. Так було, і так є, бо нічого знати правила місцевих виборів наперед, а то раптом ще хтось «нехороший» підготується.

Тут варто згадати, що є ще одна традиція. На старті виборчого процесу – вносити правки, інколи навіть вже після початку. В мене немає жодних сумнівів, що і цю традицію Верховна Рада збереже.

Мінімальна причина для змін – повний безлад з виборчими заставами. В новому виборчому кодексі 5 різних застав/способів їх обрахунку для кандидатів:

1) в депутати районних, сільських, селищних, міських рад, окрім міст з чисельністю понад 90 тис. виборців, застави немає;

2) в мери (голови громад), окрім міст з чисельністю понад 90 тис. виборців, застави немає;

3) на посаду Президента застава – 650 мінімальних зарплат;

4) у Верховну Раду застава – 1000 мінімальних зарплат;

5) у Верховну Раду Криму застава – 500 мінімальних заробітних плат;

6) в депутати обласних та міських рад з чисельністю понад 90 тис. виборців застава – 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тис. виборців;

7) в мери міст з чисельністю понад 90 тис. виборців застава — 4 мінімальні заробітні плати на кожні 10 тис. виборців.

Тобто, у виборчому кодексі застава регулюється і рахується по різному. Це перекреслює саму суть ідеї виборчого кодексу – однакові, зрозумілі та чіткі правила для різних видів виборів!

Впевнений, що окрім помилок із заставою, знайдуться ще додаткові проблеми, адже кодекс писали під парламентські вибори. Місцеві вибори були причепом, і як бачимо, з наближенням 25 жовтня, доведеться зміст цього «причепу» уважно переглянути!
Вкрай необхідно!
А раз перегляд неминучий, то слід заодно суттєво зменшити самі суми застав або запровадити альтернативу для народних кандидатів, наприклад, підписи виборців.

5 головних позитивів нового Виборчого кодексу для місцевих виборів:

1. Кодекс прийнято завчасно, до місцевих виборів понад півроку, тобто є часткова можливість завчасно підготуватися. Раніше виборчі правила змінювали за місяць до початку виборів.

 2. Участь у виборах стала безкоштовною, тобто застави скасовані, окрім 30 найбільших міст та обласних рад. Раніше застави були в усі районі та міські ради.

3. В усіх ОТГ, окрім 30 найбільших міськрад, кандидатів в депутати зможуть висувати не тільки політичні партії, але й всі охочі. Раніше, навіть в найменших містах, були виключно партійні списки.

4. На виборах у 30 найбільших містах, а також в обласних радах, виборці можуть обрати не тільки партію, але й окремо конкретного кандидата, якого виборці хочуть бачити в місцевій раді. Таким чином, партійні списки стануть значно «відкритішими», ніж були до цього.

5. Всі території будуть мати своє депутатське представництво. Нова система, на відміну від старої, зробить так, що в кожному виборчому окрузі буде обрано кілька депутатів місцевих рад, а в результаті кожна територія «матиме свого депутат-а/ів». Отже, всі мешканці матимуть «власних» депутатів і в громаді, і в облраді.

Більше інформації у матеріалі наших партнерів із Руху ЧЕСНО.                                                   

Корисна інфографіка на аналітичному порталі “Слово і діло”.

Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти

 

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image