2020 РІК

ПУБЛІЧНИЙ ВИСТУП: ПОМИЛКИ ПОЧАТКІВЦІВ

14.02.2020

«Ніколи не помиляється той, хто нічого не робить» – істина, відома всім. Але, на жаль, коли берешся за нову справу, в якій ще не дуже вмілий, вона якось мало втішає. Люди дуже бояться помилитися і відмовляються від спроб напрацювати майстерність. І зовсім даремно. Боячись помилитися, ми обділяємо своє життя. І цим позбавляємо себе нових можливостей, звужуємо свої кордони і блокуємо творчість. Життя може стати досить одноманітним, а про якісь значущі досягнення навіть не варто і мріяти. Все вищесказане певною мірою відноситься і до ораторського мистецтва. Будь-який, навіть найвправніший оратор, починав свою кар’єру з помилок. І це природно.

Дайте собі дозвіл помилятися. Цим ви знімете непотрібну напругу і в результаті промахів буде значно менше. Тому – неодмінно діємо, помиляємося, беремо уроки, робимо висновки і знову діємо! А щоб кожен ваш публічний виступ був на висоті – використовуємо досвід тих, хто вже опанував подібними навиками.

Отже, які помилки найчастіше роблять початківці:

1. Відсутність зорового контакту

Оратор не дивиться на слухачів, опускаючи або піднімаючи погляд. Інший варіант – вибирає серед слухачів кого-небудь одного і зосереджує увагу на ньому. Решта аудиторії відчуває відсутність уваги з боку промовця, адже немає «точки дотику», через яку інформація може «увійти».

Як усунути: Практика, практика і ще раз практика. Слідкуйте за собою, періодично торкаючись поглядом всієї аудиторії. Головне – не перестаратися зі швидкістю, щоб погляд не почав бігати. Найоптимальніше пересувати погляд кожні 15-20 секунд.

2. Виправдання і приниження самого себе

На початку виступу оратор-початківець може вимовити щось типу: «Я, звичайно, ще поганий оратор» або «Я не дуже готовий до виступу» і т.д. Робити цього категорично не слід! Це знизить вашу значимість і підірве довіру до того, що ви збираєтеся сказати.

Як усунути: Не виправдуйтеся! Максимум, що ви можете сказати аудиторії в подібному ключі – це те, що ви хвилюєтеся, так як виступ дуже важливий для вас.

3. Слова-паразити

Часто оратор-початківець вставляє у свою промову слова, які не несуть ніякого змістовного навантаження: «ееееее», «як би», «так сказати», «ну», «ось», «тобто» і т.д. Найчастіше, всякі «ееее» та «ааааа» заповнюють паузу, під час якої промовець думає про те, що ж говорити далі. Слова-паразити сильно засмічують мову, від них необхідно позбавлятися, і якомога швидше.

Як усунути: Найперше – слід виявити ваші слова і звуки-паразити. Контролюйте вашу мову, намагаючись уникати її засмічення. Виконуйте вправу, де пауза на 3 секунди робиться після кожного слова. 10 днів по 10 хвилин такої вправи принесе відмінний результат. Ще можна попросити друзів, щоб звертали увагу, якщо ви скажете ваше улюблене слово-паразит.

4. Відсутня логіка та головна думка виступу

Є промови, прослухавши які, взагалі не зрозуміло, що саме хотів сказати оратор. Начебто все було красиво, піднесено, але нічого не запам’яталось. Такий виступ практично не впливає на аудиторію. Окрім яскравого візуального ефекту він зовсім не доносить думку до слухачів.

Як усунути: Оратор повинен сам добре усвідомити, яка мета його виступу. З чим повинна залишитися аудиторія після того, як промова закінчиться. І крок за кроком планомірно просуватися до своєї мети, погоджуючи з нею кожен аргумент, факт і образ. Всі факти і докази повинні бути зв’язані єдиною логічною ниткою.

5. Монотонний виступ оратора

Немає нічого нуднішого, ніж слухати промову, вимовлену монотонним голосом, на одній ноті, з однаковою швидкістю і гучністю. Такий виступ гарантовано відключить увагу і сприйняття слухачів. Думки їх переключаться на більш цікаві для них теми, максимум – вони будуть просто робити вигляд, що слухають. Монотонність створюється і в разі, якщо немає руху інформації, якщо оратор тупцює на одному місці в своїх міркуваннях, не просуваючись вперед.

Як усунути: Працюйте з голосом, змінюйте темп, його тональність, швидкість, гучність. Створіть певний потік інформації, нехай ваша доповідь буде динамічною.

6. Занадто кваплива мова

Властивості уваги і пам’яті такі, що вони не можуть водночас утримувати багато інформації. Тому швидка мова просто не проникає у свідомість. Не так давно проводилися дослідження, у результаті яких ця звичка визнана однією з найбільш дратівливих аудиторію. Погодьтеся, роздратування – це не та реакція, на яку зазвичай розраховує оратор.

Як усунути: Контролюйте швидкість своєї промови, при необхідності – сповільнюйте її. Не забувайте і про смислові паузи.

7. Занадто складна мова, складні формулювання

Великі складнопідрядні речення, надмір термінів та об’ємних формулювань роблять виступ оратора складно доступним, особливо на слух. Увага аудиторії швидко слабшає і в свідомості слухачів з’являється «білий шум».

Як усунути: Намагайтеся виступати просто, використовуючи не надто довгі речення. Розповідайте історії з життя, наводьте приклади, показуйте схеми, фотографії, тощо.

8. Жести або відсутні, або одноманітні

Щоб оволодіти мистецтвом жестів, зазвичай потрібен час і практика. Оратор-початківець часто змикає руки, ховає їх за спину або залишає опущеними.

Як усунути: Для початку намагайтеся не стуляти руки, не смикати пальці, за  можливості супроводжуйте свої слова доречними жестами. Тренуйтеся вдома, дивлячись у дзеркало. Якщо ви навчитеся грамотно використовувати жести – успіх виступу буде неминучий.

9. Відсутність структури виступу

Багато ораторів починають виступ, одразу пред’являючи аудиторії факти. Цього робити не варто, адже ще не створено контакт «оратор-аудиторія», ще не захоплено увагу. Буває і коли закінчення промови виходить розмитим, створюється враження, що оратор скоріше хоче звільнитися від слухачів.

Як усунути: Обов’язково має бути вступ, основна частина і ефектне завершення. У вступі ви створюєте контакт і викликаєте інтерес до того, про що збираєтеся говорити. В основній частині – аргументи та докази. Включайте в роботу і праву півкулю мозку слухачів – не забувайте про елементи образності (історії, приклади, метафори, притчі і т.д.). Закінчувати свій виступ потрібно так само, ефектно підбивши підсумок. Якщо промова передбачає заклик до дії – не забудьте про це. Пам’ятайте і про «ефект краю» – найбільше запам’ятовуються початок та кінець.

І на останок – боятися помилок слід тільки в тому випадку, якщо ви сапер, перед вами два однакових дротики, і ви вирішуєте, який обрізати. В усіх інших, помилки – це дорогоцінний досвід, який ляже в основу ваших досягнень. Долайте їх і робіть крок вперед!

Юлія Сулаєва, психологиня, психотерапевтка, експертка Інституту Політичної Освіти

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image