2008 рік

Міжнародними та громадськими зусиллями ми закінчуємо програму державного значення (Інтерв’ю з директором Інституту Політичної Освіти Андрієм Странніковим)

31.05.2009
Міжнародними та громадськими зусиллями ми закінчуємо програму державного значення (Інтерв’ю з директором Інституту Політичної Освіти Андрієм Странніковим)

– Андрію Миколайовичу, як Ви вважаєте, чи ефективним було навчати депутатський корпус?

– Наша програма ще триває. Цього року повинні завершити навчання ще 4 групи депутатів, що були сформовані цього року. Що ж до ефективності, то наша програма є унікальна і чисельні відгуки вдячності для нас є хорошим індикатором того, що програма є необхідною. З одного боку освіта і навчання депутатів змінює якість роботи депутатського корпусу, з іншого – розкриває усі можливості спілкування депутата з виборцями в умовах закритої пропорційної виборчої системи. А найголовніше те, що депутати отримують загальний рівень знань у важливих сферах роботи органів місцевого самоврядування – організаційна робота, земля, бюджет, соціальна сфера, житлово-комунальні проблеми тошо. Такої освіти потребують усі депутати, і юристи і менеджери, і освітяни і міліціонери. Всі, адже депутатами стають без спеціальної освіти, і з першого дня слід заглибитися як у тонкощі як регламенту, так і, наприклад, бюджетного процесу.

Ми намагаємося співпрацювати з молодими депутатами, з тими що у містах, районах досягають значних результатів у праці в місцевих радах та загалом у громаді і справді хочуть здобути знання. Інколи конкурс на місце досягає по кілька чоловік. До речі, ми навчаємо представників усіх політичних сил, причому безкоштовно.

– Чому саме навчаються депутати ?

Як свідчить досвід, новообрані депутати місцевих рад постійно постають перед проблемами недостатності теоретичних знань та практичного досвіду у своїй повсякденній роботі, що призводить до уповільнення процесу становлення та розвитку місцевого самоврядування, незадовільного вирішення проблем тих громад, інтереси яких вони мали б відстоювати.

Основна тематика занять та тренінгів, що відбувається в рамках програми, торкаються проблематики формування місцевих бюджетів, підготовки депутатських запитів та звернень, роботи груп та фракцій, управління комунальним майном, роботи депутатських комісій, помічників депутатів місцевих рад та співпраці місцевих депутатів із ЗМІ, земельних питань, житлово-комунальних проблем, зв’язків з громадськістю, адміністративно-територіальної реформи тощо. Як ви бачите спектр величезний. Саме тому, навчання кожного депутата складається з 9-денної програми, у рамках 3-х окремих семінарів по три дні. У різні дні депутати розглядають різні питання, при чому весь час навчання супроводжується інтерактивними формами, як правило це тренінги та ділові ігри.

Завдяки таким формам навчання депутати вивчають і зміст, і закріплюють комунікаційні здібності.

– Хто фінансує Вашу програму ? Держава, місцева влада, партії ?

– Мені зрозуміла логіка Вашого запитання, адже саме держава, влада і партії повинні бути найбільше зацікавлені у таких навчаннях. Але за останні роки майже повністю подібні програми фінансують міжнародні організації. Зокрема Інститут висловлює вдячність за участь у програмі «Місцеве самоврядування. Крок до ефективності» Представництву Фонду Конрада Аденауера в Україні, Фонду Едуардо Фрея (Нідерланди), Фонду Роберта Шумана (Франція), Посольству Республіки Польща та звичайно Центру освіти та тренінгів Європейської Народної партії (EPP-ED). Фактично міжнародними та громадськими зусиллями ми закінчуємо реалізацію програми державного значення!

– Які плани надалі, чи будете Ви й надалі проводити навчання депутатів ?

– Інститут постійно працює над реалізацією і інших проектів. Серед них «Розвиток місцевого самоврядування в країнах пост-радянського простору», «Переосмислення минулого як засіб національного єднання», «Щорічна українсько-голандська літня школа молодого лідера». Зокрема за цей час нам вдалося і систематизувати наші навчальні матеріали і на їх основі побачили світ чотири частини видання «Що має знати депутат місцевої ради» окремими книгами. Ці книги виданні спільно з Представництвом фонду Конрада Аденауера. Крім того, завдяки підтримці проекту «Гідна Україна» ми провели дослідження корупційних схем у місцевих органах влади і у найближчий буде надруковане наше окреме видання.

Щодо депутатів місцевих депутатів, то цього року ми випробували формат спеціалізованих вузьких семінарів і він також себе виправдав. Головна концепція полягає у тому, що дуже часто депутати прагнуть здобути спеціальну, так би мовити «вузьку» освіту, і вони потребують спілкування з найкращими спеціалістами та фахівцями окремих галузей. Ми намагаємося хоча б частково задовольнити цей попит.

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image