2012 рік

ТРИВАЄ ПІДГОТОВКА МЕХАНІЗМІВ БЮДЖЕТНОЇ ПРОЗОРОСТІ

27.11.2012


27 листопада 2012 року Центр політичних студій та аналітики провів круглий стіл «Активізація участі та розробка механізмів контролю громадськості за бюджетним процесом на місцевому рівні» (програма додається). Як і планувалося, на круглому столі було детально розглянуто методологію дослідження залучення громадськості до бюджетного процесу на місцевому рівні та результати проведеного дослідження. В рамках круглого столу директор Центру Віктор Таран презентував досвід країн СНД в питаннях відкритості місцевих бюджетів.


                                  558969_4484759151604_1663148603_n.jpg

Андрій Странніков, директор Інституту Політичної Освіти, член бюджетної комісії Київської міської ради зазначив, що тенденції презентованого дослідження свідчать не тільки про важливість теми та підтверджують важливість залучення громадськості, але й показують цікаву річ: міф про дуже активне зацікавлення громадськістю бюджетним процесом розвінчується. В силу різних причин, особливо компетенції та здатності зрозуміти бюджетний процес, громадськість часто не цікавиться бюджетними питаннями, громадськість нездатна проводити повноцінний моніторинг бюджету і навіть це визнає. Якщо розібратися глибше, то головне питання, яке загалом цікавить активних представників громадськості, це можливість використання коштів місцевого бюджету для вирішення тих злободенних проблем, з якими власне громадськість співпрацює. Також представників громадських організацій цікавить питання фінансової співпраці з владою в ході реалізації проектів.


Нам дуже важливо зрозуміти, навіщо громадськості залучатися до бюджетних процедур. Навіщо і яка мотивація громадськості? Чому активістам повинно бути цікаво читати товстезні фінансові документи, слідкувати за видатками? Якщо ми знайдемо механізм мотивації тоді можна переходити до етапу навчання. Навіть депутати місцевих рад не розбираються в бюджетних питаннях, а що вже говорити про громадськість – заявив Андрій Странніков.


Щодо м.Києва то з одного боку є певна відкритість, є елемент прозорості, працює бюджетна комісія, яка виконує в тому числі функції контролю. Але на етапі формування бюджету всі прогнозні показники часто є просто узагальненнями і бажаними цифрами. Готуються великі таблиці, цілі пачки документів, але це ще абсолютно не означає наявності тієї прозорості та можливості здійснити контроль, про який ми говоримо. Справа в тому, що після того, як приймається бюджет, поза увагою громадськості повністю залишається вся бюджетна діяльність протягом року пов’язана з перерозподілами, запозиченнями, реальними видатками, змінами бюджету. В результаті в кінці року звіт йде про виконання іншого бюджету, а не того, який був прийнятий на початку року, підкреслив Андрій.

                                 2_DSC_0815.jpg

В своєму виступі керівник програми практичної політики Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай висловив наступну позицію – нормативно-правова база на рівні місцевої влади надзвичайно відрізняється. В результаті на місцевому рівні:


– різна структура бюджетного процесу та різний бюджетний календар;

– протоколи розгляду відсутні, бюджетні запити розглядаються без жодної прозорості;

– форми публікації бюджетних звітів відсутні, знайти інформацію реалізації видатків в розрізі конкретних бюджетних розпорядників майже неможливо;

– в складі учасників бюджетного процесу відсутня громадськість, навіть громадських рад;

– зміни до бюджету приймаються з порушенням законодавства про інформацію, процедур прийняття рішень в органах місцевої влади, громадськість вилучена з цього процесу;

– підготовка звітів йде в формах та документах, які скоріше нагадують бухгалтерсько-аудиторські документи, ніж звіти для членів громади про використання коштів.

 


Додаткову інформацію можна отримати у координатора проекту Володимира Тарная: vtarnay@gmail.com, або за телефоном 0989874987.


01001 м.Київ, вул.Михайлівська 24в, оф.43

Телефон:   +38 (050) 357-84-40

e-mail: office@cpsa.org.ua

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image