2013 рік

ПАМ’ЯТАТИ ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО

22.10.2013


Інститут Політичної Освіти у партнерстві з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні вже сьомий рік поспіль  реалізовує проекти, метою яких є  гармонізація відносин між населенням з різних областей України,  шляхом формування змішаних груп учасників проекту та проведення для них спільних заходів, направлених на пошук правди, істини та компромісу в питаннях які досі розколюють українське суспільство (НАТО, ОУН-УПА, мова тощо).


Інститутом Політичної Освіти на основі конкурсного відбору була відібрана фіксована група у складі 24 чоловік (по 5-6 чол. з кожного регіону).


Цьогорічна спільна для Рівненщини, Житомирщини, Херсонщини та Миколаївщини програма «Пам’ятати заради майбутнього» фінішувала 3-5 жовтня 2013 року в м. Миколаїв (перший захід в рамках цієї програми відбувся 22-24 листопада в м. Житомир).


Відкрив останній з двох заходів програми координатор проекту Інституту Політичної Освіти Любомир Грицак, який ознайомив учасників з темами, які плануються до обговорення та закликав їх до активної участі.

IMG_0393.JPG

Експерт Інституту Політичної Освіти Олександр Солонтай спільно з учасниками спробував визначити ціннісні орієнтації людей в різних регіонах України. Виконуючи практичне завдання, учасники, розподілившись на декілька груп, знаходили та окреслювали спільні та відмінні ознаки ставлення різних регіонів до суспільно значущих питань як української історії так і сьогодення. Проведений учасниками з різних областей України спільний аналіз, дозволив краще зрозуміти один одного,  показав, що ціннісних факторів які об’єднують людей з різних областей України є набагато більше ніж тих що роз’єднують. 

IMG_0356.JPG

Вже стало доброю традицією те що в кожному місті де відбуваються заходи в рамках проекту «Пам’ятати заради майбутнього» ознайомити учасників з особливостями історичного розвитку краю люб’язно зголошуються місцеві історики.


Цього разу тему  «Особливості історичного розвитку Миколаївщини: міфи та реалії» люб’язно погодився висвітлити Юрій Котляр (Завідувач кафедри історії Чорноморського державного університету ім. Петра Могили, доктор історичних наук, професор). В рамках зазначеної доповіді була висвітлена історія Миколаївщини з давніх часів до сьогодення. Особливу увагу доповідач надав козацьким часам, побудові Миколаєва Російською імперією та закладенню суднобудівної стратегії розвитку міста.. Після завершення доповіді, Юрій Котляр відповів на чисельні запитання учасників проекту.

IMG_0362.JPG

 Особливий інтерес в учасників викликала тема«Про що розповідають архіви КГБ. Українська історія в документах радянських спецслужб», яку висвітлював Володимир В’ятрович (кандидат історичних наук, директор Галузевого державного архіву Служби безпеки України (2008-2010 рр.). Молодь практично з перших вуст була ознайомлена з сучасним станом українських архівів, складністю доступу до них та неможливістю відновлення багатьох документів щодо резонансних постатей та справ української історії, знищених наприкінці розпаду СРСР та на початку доби незалежної України.

 


 IMG_0366.JPG

 


Другий день програми розпочався розглядом питань релігійної політики в Україні. Директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський зосередив свою увагу на основних аспектах релігійного життя України, спільно з учасниками окреслили основні перешкоди та перспективи створення в Україні єдиної помісної церкви.

IMG_0368.JPG

«Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову,» почав словами Ліни Костенко свій виступ наступний експерт Іван Лопушинський. Доповідь доктора наук, професора була присвячена мовній політиці в Україні. Окресливши її сучасний стан та основні проблеми, експерт запропонував учасникам у формі практичного завдання відчути себе політичними діячами і запропонувати шляхи вирішення окреслених проблем.

IMG_0389.JPG

Жваво відбувалася дискусія учасників з головним редактором Інтернет-видання "Історична Правда" Вахтангом Кіпіані. Доповідач детально охарактеризував спроби українських політиків використовувати складні моменти української історії на свою користь та закликав молодь обережно ставитися до суб’єктивних тверджень, спиратися в своїх переконаннях на доведені експертні та архівні дані, які надають різні історичні джерела, розміщенні в тому числі і в «Історичні правді».

IMG_0383.JPG

Також в другій половині другого дня заходу учасники переглянули кінофільм «Крик чорнозему», присвячений складній долі українського єврейства на прикладі одного українського села. Фільм викликав важкі емоції, які були засвідченні під час його обговорення. Учасники заходу підкреслили важливість найвищої людської цінності – життя, збереження самобутності та ідентичності людей будь якої національності.


Наприкінці другого дня заходу, учасники, розділившись на дві групи взяли участь в інтелектуальній історичній грі «Брейн-ринг», завдяки якій теж ознайомилися з цікавими, маловідомими сторінками української історії, зокрема Миколаївщини.

IMG_0396.JPG

Останній день заходу у Миколаєві був присвячений екскурсії та ознайомленням з історією та визначними пам’ятками міста.

IMG_0431.JPG

Підводячи підсумок всього проекту загалом, його учасники наголошували на доцільності якомога частіше проводити схожі заходи та залучати до них ширше коло фахівців, оскільки важливість та актуальність тем, підібраних Інститутом Політичної Освіти, сьогодні є дуже запитуваною.

IMG_0399.JPG

По завершенні заходу кожен учасник отримав Сертифікат.

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image