2010 рік

КОНФЕРЕНЦІЯ «СТАН ЗАКОНОДАВЧОГО ТА НОРМАТИВНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТРАНСКОРДОННОГО СПІВРОБІТНИЦТВА»

22.04.2010

 

7-8 квітня 2010 року у м. Києві відбулася міжнародна конференція «Стан законодавчого та нормативного забезпечення транскордонного співробітництва».

Учасниками конференції стали представники 7 країн – України, Нідерландів, Угорщини, Молдови, Німеччини, Польщі та Румунії. З українського боку учасниками були народні депутати України, урядовці, громадські організації, депутати обласних рад, експерти та науковці. Інші країни були представлені експертним середовищем, представниками дипломатичних установ та громадських організацій. Конференція широко висвітлювалася у ЗМІ.

До Інституту Політичної Освіти та Фонду Едуардо Фрея (Нідерланди), які другий рік поспіль є організаторами конференції, цього року активно долучився Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції. Пропозиція, щодо проведення конференції у столиці із  широким залученням парламентарів, була висунута учасниками минулорічної конференції, яка відбувалася у м. Ужгород, на базі Закарпатської обласної ради. Тому конференція була проведена у Верховній Раді України на базі комітету з питань європейської інтеграції.

7 квітня 2010 року конференцію відкрили Яцек Ключковскі – Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні, Жозе Мануел Пінту Тейшера – Посол, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні, Андрій Странніков – директор Інституту Політичної Освіти та Барт ван Вінсен – член Правління Фонду Едуардо Фрея. Відкриття відбувалося у приміщенні Посольства Республіка Польща в Україні, де пройшло урочисте прийняття з нагоди конференції.

            Учасниками прийняття стали народні депутати України, представники міжнародних та дипломатичних установ, представники місцевих влад, доповідачі та інші учасники конференції.

            У своєму виступі Голова Представництва Європейської Союзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшера підкреслив, що тематика конференції є на сьогодні надзвичайно важливою і що транскордонна співпраця – це одна з ефективних можливостей співпраці та використання практичних інструментів співробітництва України з Європейським Союзом,

8-го квітня 2010 року конференцію відкрили Андрій Странніков (директор Інституту Політичної Освіти) та Елізабет Вондерле (керівник проектів Фонду Едуардо Фрея) та  вчергове підкреслили важливість цієї тематики для обох інституцій.

Розпочалася конференція з обговорення безпосередньої участі України у міжнародних документах з транскордонного співробітництва. Під час обговорення з доповідями виступили Борис Тарасюк, голова Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, Сергій Шевчук, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, Олександр Солонтай, експерт Інституту Політичної Освіти, депутат Закарпатської обласної ради, Барт ван  Вінсен, член Правління Фонду Едуардо Фрея, а також представники Міністрества закордонних справ України та Координаційного бюро європейської та євроатлантичної інтеграції.

З одного боку, учасники конференції констатували незначний прогрес України за останні  роки щодо участі України у міжнародних документах, але з іншого боку відмітили позитивні тенденції протягом останнього півріччя. Зокрема, від програми «Східне партнерство» проголошеної ще минулого року, українські учасники все ще очікують інформації про наповнення конкретними програмами, передусім з транскордонного співробітництва. Станом на сьогоднішній день, це найважливіший напрямок для роботи центральних органів влади в Україні. У той же час для місцевої влади та усіх інших організацій, пріоритетом на сьогодні є участь у вже оголошених Європейським Союзом конкурсах. Завдяки транскордонному співробітництву органи місцевої влади та громадські організації стають справжнім альтернативним фінансовим джерелом місцевого розвитку.

Також учасники конференції обговорювали участь України у додаткових протоколах до рамкової конвенції, участь у документах транскордонного співробітництва щодо охорони навколишнього середовища, телебачення, проблеми візового режиму тощо.

Наступна частина конференції була присвячена українським законодавчим перспективам транскордонної співпраці. З доповідями у цій частині виступили Микола Трайдук, голова підкомітету з питань місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Наталія Романова, голова Чернігівської обласної ради, Віце-Президент Асоціації місцевих та регіональних влад України та Віце-Президент Конгресу місцевих влади Ради Європи, Томаш Беркі, голова департаменту економічних зв’язків Посольства Республіки Угорщина в Україні та Ігор Студенніков, виконавчий директор "Центру регіональних досліджень" з м. Одеса.

До дискусії активно долучилися представники наукових кіл, громадських організацій, Міністерства економіки. Учасники констатували, що українське законодавство визначає транскордонне співробітництво, як спільні дії, спрямовані на встановлення і поглиблення економічних,  соціальних, науково-технічних,  екологічних, культурних та інших відносин між територіальними громадами, їх представницькими органами, місцевими органами виконавчої влади України та територіальними громадами, відповідними органами влади  інших  держав  у  межах  компетенції, визначеної їх національним законодавством. Але в українських реаліях, транскордонна співпраця – це значно більше. Сьогодні це один з найефективніших методів розвитку прикордонних міст та районів.

Тому були обговорені подальші перспективи вдосконалення Закону України «Про транскордонне співробітництво», а також проект Закону України «Про внесення  змін  до  Закону  України "Про  рекламу"  (щодо  приведення  у відповідність із Європейською конвенцією про транскордонне телебачення) та план дій (стратегія) щодо виконання пунктів 11-12 рішення  IV/2  Сторін  Конвенції  про  оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті. Останній документ передбачає у 2010 році розробку і впровадження низки нормативних актів, законодавчого та підзаконного рівня.

Серед найголовніших проблем, які були підняті учасниками на конференції у ході дискусії, зачіпалися такі, як проблема координації урядом транскордонного напрямку, використання наявних фінансових інструментів, подолання розбіжностей між українськими та міжнародними документами, а також болючі проблеми децентралізації та реформування місцевого самоврядування в Україні.

Після обіду конференція була продовжена. Наступну частину модерував експерт Інституту Політичної Освіти, депутат Закарпатської обласної ради Олександр Солонтай.

            Зокрема, друга половина дня розпочалася з обговорення нових фінансових інструментів у розвитку транскордонної співпраці. З доповідями виступили Тетяна Тукалевська, начальник відділу інструментів співробітництва з Європейським Союзом Міністерства економіки України, Зіновій Бройде, радник Голови Чернівецької обласної державної адміністрації, директор Державного науково-технічного центру з  міжгалузевих і регіональних проблем екологічної безпеки та ресурсозбереження, Ярослав Кирпушко, виконавчий директор Буковинського центру реконструкції і розвитку, керівник і координатор проектів з транскордонного співробітництва, Олег Лукша, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України та громад, депутат Ужгородської міської ради та Віктор Бондарук, заступник начальника Головного управління зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції Одеської обласної державної адміністрації.

Учасники конференції розглянули хід реалізації державних заходів з підтримки транскордонного співробітництва, наявні до використання фінансові інструменти та проблеми, які виникають у ході проведення конкурсів. Також учасники дискусії окремо торкнулися питань співпраці з Державним казначейством, органами місцевої влади та координації щодо фінансування спільних з владою проектів.

Фіналом конференції стала презентація кращих практик транскордонного співробітництва. З презентаціями виступили Барт ван Вінсен, член Правління Фонду Едуардо Фрея, Ніко Ланге, керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, Наталія Носа, Президент Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку МАІРР, В’ячеслав Булат, виконавчий директор Бізнес-Консалтінг Інституту, Аурелія Марін, технічний радник Асоціація єврорегіону "Сірет-Прут-Ністру" (Румунія) та Олексій Кірюхін, заступник голови виконавчого комітету Ради керівників прикордонних областей (Україна).

Закривали конференцію і підводили підсумки Барт ван Вінсен, член Правління Фонду Едуардо Фрея та Андрій Странніков, директор Інституту Політичної Освіти. Підвівши підсумки обговорень та дискусій, було зазначено, що усі висловлені учасниками конференції пропозиції будуть систематизовані та опрацьовані Інститутом та Комітетом Верховної Ради України. Це зазначав на початку конференції голова парламентського комітету Борис Тарасюк і підтвердив присутній під час усіх частин конференції голова підкомітету з питань європейської інтеграції транспортних мереж України Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, народний депутата України Володимир Лемза.

Під час підготовки до конференції склалася ситуація, коли організатори не мали змоги запросити усіх бажаючих. Тематикою конференції зацікавилися близько 300 осіб. Враховуючи обмеження ресурсів, ми були змушені відмовляти потенційним учасникам, навіть тоді, коли мова йшла про місцевих депутатів, керівників проектів та представників міжнародних організацій. Зокрема, до теми транскордонного співробітництва проявляють значний інтерес, як на державному рівні так і на рівні місцевих органів влади.

Також Інститут Політичної Освіти спільно з Фондом Едуардо Фрея зрозумів, що дана тематика надзвичайно цікава представникам органів виконавчої влади на місцях, міським та селищним головам, депутатам місцевих рад, лідерам громадських організацій та політикам на різних рівнях. У майбутньому ми вважаємо за доцільне запровадити низку освітніх компонентів до транскордонного напрямку. Адже задовольнивши інтерес учасників політичного процесу якісною інформацією та відповідними знаннями, ми отримаємо нові ініціативи та ефективніші проекти розвитку прикордонних регіонів.

За результатами конференції Інститутом Політичної Освіти складено список рекомендацій згідно з поданими учасниками пропозиціями(додається). Також Вашій увазі:

програма конференції;

список учасників;

– презентація «Законодавчі бар’єри утворення міжнародних мережевих інституційних об’єднань в прикордонних регіонах». Олег ЛУКША, виконавчий директор Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України, регіональний менеджер Проекту Програми Добросусідства ЄС Румунія-Україна «Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громади»;

– матеріали учасників конференції (буклет).

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image