2020 РІК

“Посилення фаховості місцевої влади сприяє децентралізаційним процесам і добробуту громад” – Любомир Грицак

12.06.2020

Навчання депутатів ОТГ у партнерстві з Програмою DOBRE на завершальній стадії. Проєкт «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» Інститут Політичної Освіти реалізує із 2017-го року. За цей час організація провела 107 семінарів для 777-ми депутатів із 78-ми об’єднаних територіальних громад із Заходу, Сходу та Півдня. 

Програма DOBRE має на меті підтримку реформи децентралізації, покращення вміння ефективно реагувати на пріоритети громадян завдяки належному управлінню ресурсами, підвищення якості комунальних послуг, стимулювання місцевої економіки та посилення залучення громадян до прийняття рішень. Один із обов’язкових аспектів партнерства із громадами – участь депутатів місцевих рад ОТГ у навчаннях Інституту Політичної Освіти.

 

«Мабуть, немає таких виборців, які б не мріяли про депутата, що самовіддано, професійно, щиро та натхненно відстоюватиме їхні інтереси. На жаль – такі депутати в Україні швидше виняток, ніж правило. Доволі часто від виборів до виборів ми стаємо свідками того, що отримавши мандат, ентузіазм у ще рік тому обраного депутата місцевої ради зникає, намагання принести користь громаді розбивається об недостатність знань щодо прав та обов’язків, якими наділив законодавець місцевих обранців. У розвинутих демократичних країнах зі сталою партійною системою саме на політичних партіях тримається якісний рівень політичної освіти кожного свого представника у владі. Прикро констатувати той факт, що сьогодні в Україні практично відсутні потужні політичні партії, а ті, що існують, – фактично не приділяють достатньої уваги підвищенню рівня політичної освіти своїх представників. Реформа з децентралізації, яка передбачає передачу владних повноважень та фінансових ресурсів на низовий рівень, особливо потребує посилення у фаховому рівні місцевої влади. Ігнорування цим фактором загрожує дискредитації самої реформи, чого ні в якому разі не можна допустити. Інститут Політичної Освіти пишається співпрацею з Програмою DOBRE і вдячний їй за розуміння важливості та підтримку такої складової демократичних перетворень як політична освіта. Знайомство і робота з представниками депутатських корпусів 78-и об’єднаних територіальних громад вчергове показує нам, що в різних куточках України живуть дивовижні люди, які щиро вболівають за добробут своїх виборців. Пишаємося тим, що знання, які отримують депутати на наших семінарах, дозволяють їм швидше і якісніше впроваджувати позитивні зміни у своїх громадах», – коментує керівник програми навчання депутатів місцевих рад у рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» Любомир Грицак (м. Київ).

 

Наразі на фінішній прямій навчання вже ІІІ-ї когорти громад-партнерів Програми DOBRE у рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність». Впродовж 2019-2020 років ІПО провів 24 семінари для майже трьох сотень депутатів місцевих рад ОТГ. Через пандемію COVID-19 довелось перенести ще кілька заходів на післякарантинний час.

Інститут Політичної Освіти організовує навчання у три етапи. Зокрема, на І-му передбачене детальне вивчення статусу, прав та обов’язків депутатів місцевих рад. ІІ-й етап присвячений стратегічному мисленню та бюджетним питанням. На ІІІ-му (останньому) етапі відбувається занурення у тему земельних відносин і житлово-комунального господарства. Багато уваги приділяється також мистецтву комунікації, конфліктології та веденню перемовин.

Загалом на навчаннях «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (2019-2020) висвітлюється біля 30 тем, більшість із яких підкріплені практичними завданнями. Із депутатами працюють кращі українські фахівці з питань децентралізації, місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства, бюджетування, земельних відносин, ЖКГ та комунікації.

 

«Ми чітко бачимо зростання активності роботи місцевих депутатів завдяки навчанням, які проводить Інститут Політичної Освіти. Про це свідчить також і збільшення запитів від громад-партнерів Програми DOBRE на консультативну лінію ІПО (вже навіть після І-го етапу навчань). Ці громади значно вирізняються на фоні інших. Ми з приємністю спостерігаємо за тим, як у цих ОТГ зароджується громадянське суспільство. Варто зазначити, що до нас часто звертаються із конфліктними питаннями, адже на семінарах депутати отримали надзвичайно багато інформації, інструментів роботи та контролю виконавчої влади, про які раніше не знали. Посилена активність та контроль не надто до вподоби місцевій владі, та вони теж готові вчитися, змінюватися і звикати до демократичних стандартів. Гадаю, у цій справі важливо не закинути роботу, яку розпочав Інститут Політичної Освіти.» – зазначає провідний експерт ІПО, який працює із депутатами на всіх трьох етапах навчань, Олександр Солонтай (м. Київ).

 

«Упродовж циклу семінарів, започаткованого Програмою DOBRE, ми познайомилися з великою кількістю депутатів місцевих рад, які щиро вболівають за свої громади, прагнуть отримати нові знання і використати їх на благо своїх виборців. – розповідає багаторічний експерт ІПО з бюджетних питань, доктор наук з державного управління, професор Іван Лопушинський (м. Херсон), – Ці семінари показали, що реформа децентралізації ставить перед народними обранцями все нові і нові вимоги до осучаснення їхніх знань та вмінь. Саме тому ініціативу Інституту Політичної Освіти з навчання депутатів місцевих рад, підтриману Програмою DOBRE, слід продовжувати. Знання мають ширитися громадами України!».

 

«Надання населенню якісних житлово-комунальних послуг та здійснення благоустрою населених пунктів є надзвичайно важливими складовими добробуту територіальних громад та забезпечення їх розвитку. Саме від системності та цілеспрямованості рішень органів місцевого самоврядування залежить якість роботи комунальних підприємств по наданню послуг населенню та ефективність використання коштів громади, спрямованих на забезпечення благоустрою. На семінарах Інституту Політичної Освіти депутати дізнаються про ряд нових підходів та отримують набір практичних інструментів для планування ефективної діяльності у цих сферах. Позитивні зміни у наданні житлово-комунальних послуг та благоустрої сіл, селищ, міст, які впроваджують депутати в своїх громадах після проходження навчання в Інституті Політичної Освіти, є важливими для успіху реалізації реформи децентралізації, адже вони відчутні для кожного мешканця громади і безпосередньо впливають на якість життя.» – зазначає експерт ІПО та РПР із житлово-комунального господарства Сергій Пінчук (м. Київ).

 

«Рівень знань, які отримують депутати органів місцевого самоврядування на семінарах Інституту Політичної Освіти, сприяє якості роботи об’єднаної територіальної громади і дозволяє приймати рішення не лише за наявних, сталих, процедур, а й приймати рішення юридично зважені та актуальні. Діяльність депутатів-слухачів ІПО базуються на знаннях не лише норм права, а й на стандартах та принципах, запроваджених державою реформ, у яких земельні питання перетинаються із податковими при регулюванні дохідної та витратної частини бюджету громади. Знання земельного законодавства та судової практики у сфері регулювання земельних правовідносин дозволяють сформувати єдину, сталу систему знань для виконання депутатами їх функцій на багатьох етапах, а саме: у комісіях (при підготовці та обговоренні рішень); на сесіях рад (при прийняті рішень); в депутатських округах (спілкуючись з громадою).» – повідомляє експерт ІПО із земельних питань, адвокат із двадцятирічним досвідом Андрій Березняк (м.Херсон).

 

«Дуже приємно було спостерігати позитивні зміни, які відбувалися з учасниками від одного до іншого етапів навчань. Багато депутатів зробили великий крок уперед, ми можемо відмітити зростання їх професійних та особистісних якостей. Я вірю, що завдяки таким програмам громади стануть прикладом стратегічного господарювання, командної роботи та усвідомлення кожним членом громади особистої відповідальності за покращення життя. А ще я не втомлююся захоплюватися, які ж щирі, талановиті та душевно теплі люди живуть в нашій країні.»ділиться враженнями від проєкту і екпертка з комунікацій, психологиня, психотерапевтка та тренерка Юлія Сулаєва (м. Дніпро).

Позитивно про навчання у рамках Програми DOBRE відгукуються і самі депутати ОТГ. До слова, вони представляють Івано-Франківську, Тернопільську, Дніпропетровську, Кіровоградську, Харківську, Херсонську і Миколаївську області. В рубриці «Історії успіху» на сайті ІПО ми публікуємо кращий досвід та листи із враженнями від навчань, які нам надсилають представники громад-партнерів Програми DOBRE. До прикладу:

 

«Дякуємо за надану можливість депутатам Компаніївської селищної ради підвищити свій фаховий рівень. Відвідані навчання вплинули на якісне функціонування органу місцевого самоврядування. Разом із депутатським корпусом нам вдалось багато досягти, до прикладу: депутатом підготовлено проект рішення «Про затвердження Правил благоустрою Компаніївської селищної ради Кіровоградської області», яке згодом було винесено на розгляд сесії селищної ради та затверджено. Це дало змогу майже у три рази збільшити кількість укладених угод на вивіз побутового сміття, ліквідувалася значна кількість стихійних сміттєзвалищ, покращилася екологічна ситуація, підвищився рівень свідомості громадян у поводженні зі сміттям, збільшилися надходження до комунального підприємства що в свою чергу покращило якість обслуговування населення. Також депутатом селищної ради було створено громадську організацію «Балка», що дало змогу згуртуватися населенню на місці колишнього сміттєзвалища, яке було ними і прибрано задля розвитку відповідної території https://bit.ly/36EFLQv . А ще ГО «Балка» виграла грант на підтримку своєї діяльності серед 263 учасників відповідного конкурсу https://bit.ly/2ZNEXap .»,Юрій Панасюк, секретар Компаніївської селищної ОТГ (Кіровоградська обл.), учасник навчань ІПО.

 

«Як результат навчання, у січні 2020 р., були прийняті рішення міської ради «Про внесення змін до Регламенту Вознесенської міської ради сьомого скликання», «Про проведення звітів депутатів Вознесенської міської ради сьомого скликання перед виборцями». Депутати отримали чіткі відповіді на питання щодо порядку формування земельних ділянок, їх  реєстрації в Державному земельному кадастрі, реєстрації речових прав на них, щодо повноважень місцевих рад в питанні приватизації земельних ділянок за кожним видом користування, в питанні контролю за прийнятими рішеннями про надання ділянок у власність громадянам. Викладачі в доступній формі роз’яснили про види права власності на земельні ділянки та види використання земельних ділянок, про повноваження територіальних громад як власника земельних ділянок та права їх користувачів. За результатами проведених занять, депутати мають намір розробити положення «Про набуття права власності громади на безхазяйні земельні ділянки»  та положення «Про набуття права власності громади на земельні ділянки, що входять до складу відумерлої спадщини».  Завдяки семінару з бюджетних питань, депутати чітко усвідомили свої повноваження в галузі бюджету, навчилися розмежовувати видатки між державним та місцевим бюджетами. Також наші депутати отримали у постійне користування велику кількість корисних посібників.»Лариса Торжинська, секретар Вознесенської міської ОТГ (Миколаївська обл.), учасниця навчань ІПО.

 

«Всі здобуті на семінарах навики знайшли практичне застосування в роботі депутатів Борщівської ОТГ та органу місцевого самоврядування, який вони представляють, а саме: при проходженні пленарних засідань відчувається застосування механізмів запобігання та подолання конфліктів; значно покращилась позасесійна робота депутатів; депутатські запити і звернення подвоїлися; ефективність діяльності органу місцевого самоврядування черев публічність (в частині розширення сайту міської ради) надала можливість якісніше залучити жителів до прийняття рішень та їх обговорення; відновилась робота щодо завершення процедури децентралізації; вперше на пленарних засіданнях депутатами було використано право на голос із врахуванням конфлікту інтересів, оскільки попередня практика відображала заяву про конфлікт інтересів і не голосування по тому чи іншому питанні. Щодо бюджетного процесу слід зауважити значне пожвавлення та залучення депутатів до процесу підготовки проекту місцевого бюджету, це стосується і бюджетних запитів, пропозицій, підготовка програм соціально-економічного та культурного розвитку сіл та міста. Активувалась робота депутатських комісій в частині співпраці між собою та вирішення спільних рішень та рекомендацій. Додатково слід відмітити і здобуті навики в частині, що стосується повноважень місцевого самоврядування по управлінню земельними ресурсами в процесі децентралізації та внесених змін до законодавства. Отримані хороші поради щодо судового врегулювання спорів по земельному законодавстві. Тепер виборці отримують від депутатів консультації щодо захисту своїх прав у контексті земельного законодавства. Окрема подяка організаторам за підбір тематики семінарів, оскільки сфера комунальної інфраструктури в умовах децентралізації є однією із найболючіших і найпроблематичніших питань. В цій сфері нашим органом місцевого самоврядування також застосовано ряд пропозицій отриманих на семінарах ІПО, а саме: в частині водопостачання та водовідведення пройшла заміна електронасосів на більш енергозберігаючі; використано інформаційно-технічні засоби, які дають змогу контролювати тискову мережу водогону; завершено процес встановлення приладів обліку спожитої води; придбано технічні засоби по обслуговуванню водогонів та для визначення аварійних проривів і самовільних підключень.» Володимир Чугаєвський, секретар Борщівської міської ОТГ (Тернопільська обл.), учасник навчань ІПО.

 

 «Завдяки навчанням ІПО разом із командою однодумців ми встигли впровадити бюджет участі, запустити шикарний сайт, максимально залучити громадян до процесу прийняття рішень, відкрити двері сільської ради молоді та перевести депутатів із ролі слухачів до ролі діячів. Останнє, певно, найважливіше. Величезним поштовхом до процедурних змін в управлінському апараті стала участь в Програмі DOBRE. Такого інформаційного та фінансового поштовху не очікувала жодна місцева рада. З’явилося розуміння, що для розвитку громади не достатньо мати просто великий бюджет, потрібно вміти використати ці кошти, планувати свої дії, окреслити мету, яку знатиме та розумітиме кожен член команди. І тут на допомогу прийшов Інститут Політичної Освіти. Після навчань депутати повернулися в бойовому настрої із готовністю «ламати стару систему», але виявилося, що «система» непогано працює, дає результати та готова змінюватися під сучасні реалії. Контроль виконавчого комітету з боку депутатів мотивує до підвищення професійного рівня, кращої обізнаності в законодавстві та пошуку компромісів.» – Людмила Погрібна, секретар Музиківської ОТГ (Херсонська обл.), учасниця навчань ІПО.

 

«Навчання дало можливість оптимально побудувати роботу в раді та на виборчому окрузі. З моменту закінчення і до сьогодні ефективно застосовую можливі форми і методи роботи з виборцями. Здійснюю інформування мешканців свого округу, шляхом передачі інформації через інтернет-ресурси та меседжеві групи (попередньо для себе у вайбері проводила опитування жителів щодо визначення найзручнішого для них шляху отримання інформації.). У 2019 році я очолила об’єднання жінок-депутаток «Рівні можливості» для налагодження роботи жінок-депутаток. Допомагаю та координую працю постійних комісій ради. Неодноразово за моєю ініціативою та проектом рішень вносилися зміни у регламент роботи ради, бо завдяки отриманим на семінарах ІПО знанням це дало можливість розуміння ширшого спектру повноважень, а також, що не менш важливо, – обов’язків депутатів місцевих рад. Позитивним є і те, що з’явилася тісніша комунікація між депутатами, які пройшли навчання у ІПО. Також на семінарах ми зав’язали дружні стосунки з депутатами інших ОТГ. Це дуже корисно для запровадження та обміну досвідом.» – Юлія Турчманович, секретар Байковецької ОТГ (Тернопільська обл.), учасниця навчань ІПО.

 

«Навчання Інституту Політичної Освіти в рамках Програми DOBRE змінило не тільки моє ставлення до роботи, воно змінило і моє розуміння депутатства. Я сміливо почала втілювати на практиці свої знання. Це і більш аргументовані та змістовні депутатські звернення, прискіпливіше вивчення запропонованих проектів рішень. Відчуваю велику відповідальність при розгляді звернень від громадян та вирішенні порушених у них проблем. При потребі беру участь у виїзних комісіях та зборах, маю активну життєву позицію. Звітування перед виборцями стало нормою як для мене, так і для мешканців мого округу. Результатом мого навчання і роботи стали освітлені вулилиці, капітальний та поточний ремонти доріг, ремонт каналізіційної системи, виділення коштів на ремонт шкільного харчоблоку. Наразі готую проект по встановленню пішохідних зебр та знаків у нашому селищі. Величезна подяка Інстититу  Політичної Освіти за надану можливість розвитку.» – Родіка Юзькова, депутат Чаплинської селищної ОТГ (Херсонська обл.), учасниця навчань ІПО.                                   

Наразі команда Інституту Політичної Освіти займається плануванням майбутніх навчань, які довелось перенести через карантин, у тому числі – завершальних семінарів у рамках Програми DOBRE. Сподіваємось, вже у скоро в гарному настрої та доброму здоров’ї ми зустрінемось із депутатами місцевих рад ОТГ у Львові, Одесі та Харкові на завершальному ІІІ-му етапі навчань. А тим часом ІПО вже успішно провів два вебінари для секретарів та старост об’єднаних територіальних громад про те, як в умовах карантину забезпечити ефективну роботу. Учасниками стали майже 200 представників органів місцевого самоврядування із заходу, сходу та півдня України.

Підготувала Мар’яна Мацьків

 

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image