2015 рік

ШВЕЙЦАРСЬКА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ, ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ, ЦЕ ОСОБЛИВА РОЛЬ ДЕРЖАВИ

17.04.2015

Стажування в Швейцарії для учасників Майстерні європейської політики стало можливим завдяки спільним зусиллям Посольства Швейцарії в Україні, Міністерству закордонних справ Швейцарії та партнерам. Десять випускників Майстерні 2014-15 років в супроводі організаторів змогли стати учасниками поїздки, яка стала фінальним, четвертим етапом проекту.

На цьому завершальному етапі молоді та нові політичні лідери з України знайомилися з практикою роботи місцевого самоврядування, регіональної влади, державного устрою, швейцарської демократії та референдумів, роботи політичних партій, політиків, інституцій громадянського суспільства, вивчаючи досвід Швейцарії, як передову європейську практику. Враховуючи, що зараз в Україні відбуваються трансформації і багато тем одночасно розвинуті в актуальні та є предметом реформ, делегації з України було цікавим почути і про децентралізацію, і про референдуми, і про зміни в адміністративно-територіальному устрої, і про залучення молоді в політичні організації, і про демократичні засади управління державою.

 

Під час поїздки було все, і позитивні враження, і справжній подив. Шоком сталося для українців спостерігати в парламенті за роботою депутата парламенту з особливими потребами. Ми стали свідками повного залучення парламентаря до всіх процесів та побачили надзвичайно високий рівень культури та етики в роботі, спілкуванні та взаємодії депутатів між собою в даному випадку. 

Загалом учасники Майстерні європейської політики приділили достатньо часу вивчення парламентаризму в Швейцарії. Ознайомилися з ходом засідання, роботою депутатів, партій, комітетів, співпрацею з експертами, виконання виборчої програми. Навіть знайшовся час на екскурсію парламентом, яка супроводжувалася історичним розясненням виникнення та створення Швейцарської держави.

 Для учасників з України було дуже важливим те, що всі доповідачі з швейцарської сторони не тільки виступали, але й вислуховували українську делегацію. Була можливість задавати запитання, ставити уточнюючі ремарки, зясовувати необхідні деталі. Причому такий стиль був не тільки в представників Кантому чи місцевої влади, але й в представників Міністерства закордонних справ, політиків та депутатів. Це дуже важливо було побачити для нас, оскільки підтверджувало, що політика по-європейськи є значно відкритішою та зрозумілішою. Більше того, було чітко видно, що децентралізація в Швейцарії, це не тільки місцеве самоврядування. Це справжня субсидіарність в усьому. Держава втручається тільки в ті сфери, де люди, самоврядування та кантон не можуть вирішити питання самостійно або у випадку, якщо сформувалася  сильна історична традиція. В усіх інших випадках держава не централізує своєї роботи, суспільство бере на себе значну відповідальність. Загалом вага держави є значно меншою в регулюванні всіх сфер життя, ніж якщо це порівнювати з Україною.

Важливим елементом знайомства з політичною культурою в Швейцарії стало неформальне спілкування за обідом з політиками, експертами та державними службовцями, а також вечеря з молодими лідерами політичних партій та молодими депутатами. В Україні такі неформальні також спілкування практикуються, але на відміну від Швейцарії, вони носять більше церемоніальний характер або знайомства. Разом з тим, в Швейцарії українці ставали неодноразово свідками, що під час вживання їжі інтенсивність роботи та вирішення питань навіть зростає. В результаті відбувається гармонійне поєднання робочого процесу та часу для відпочинку.

 

Незабутнє враження на всіх учасників справив міський голова міста Муртен. Він буквально шокував учасників Майстерні тим, що він працює мером тільки на третину ставки, а весь інший вільний час працює в іншій організації. Виявляється, система в містечку на стільки відлагоджена, а міський голова сконцентрований на стратегічних питаннях, що в іншому немає необхідності. А стратегічно для української делегації було дуже важливим питання об’єднання громад. Зокрема, саме на базі містечка Муртен відбувається зараз процес обєднання громад в Швейцарії, а в Україні про це прийнято спеціальний закон. Тому саме порівняння механізмів та особливостей поєднання різними громадами спільних зусиль, стало предметом особливого зацікавлення та дискусії.

Наша Україна де-факто є двомовною країною. Разом з тим, Швейцарія має унікальний досвід багатомовного співжиття, білінгівістика для багатьох кантонів, громад стала буденним явищем. Враховуючи, що в Україні мовне питання неодноразово ставало предметом політичних конфліктів, делегація Майстерні окремо завітала в НУО «Форум білінгвістики» в м.Бієль для вивчення досвіду локальної та регіональної мовної політики.

Тематики зустрічей в Швейцарії повністю відповідали сферам зацікавлення та роду занять учасників в Україні. Тому окремо хочеться подякувати за якісну та комплексну програму швейцарській стороні! А також додатково подякувати за те, що швейцарські організатори передбачили необхідність знайомства не тільки з політичною, але й загалом культурою Швейцарії, а також життя міста Берна та Цюриху.

Дякуємо за співпрацю!

ПАРТНЕРИ

Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image
Owl Image